Dejte si VELTLIN v Karlíně - osobitý prostor na vaše akce a autentická vína

Vinný bar v Karlíně si získal naše sympatie nejen stylovým designem, ale především přístupem dvou milovníků vína, kteří stojí za jeho existencí. Přečtěte si vyprávění o VELTLINU, Standovi, Bogdanovi a autentických vínech.

VELTLIN není jen internetový obchod a vinný bar. Je to také distribuční společnost, která se věnuje propagaci tzv. autentických vín a patří mezi jejich průkopníky. VELTLIN nabízí vína především z vinařských regionů bývalé habsburské monarchie. Autenticita vín je základní hodnotou, které je možné dosáhnout pouze ekologickým obhospodařováním vinic a rezignací na unifikující enologické přípravky ve sklepě. 

Bogdan Trojak, básník, spisovatel, vinař. Spoluzaložil sdružení Autentistů, pěstitelů a výrobců přírodního vína, pořádá festival Praha pije víno, v roce 2016 získal jedno z ocenění soutěže o titul vinaře roku. Zhruba před 8 lety založil značku VELTLIN.cz, přes kterou začal distribuovat a prodávat první autentická a biodynamická vína v ČR. Z malého eshopu se činnost rozrostla do distribuce, která dodává vína do špičkových restaurací, vinného baru VELTLIN, jež se stal základnou autentických, přírodních a biodynamických vín v Praze.

Standa Soukup se do projektu VELTLINu zapojil v roce 2012 po několikaletém přátelství s Bogdanem Trojakem. Stará se hlavně o distribuci, vyhledávání nových vinařů, degustace a představovaní vín v baru VELTLIN. Přírodním vínům se věnuje už 10 let, z toho 5 let společně s Bogdanem.

Na příběh VELTLINU jsme se zeptali Standy Soukupa.

Koho a co představuje značka VELTLIN?

Značka v tuto chvíli funguje téměř 8 let a je spojená s autentickými víny a celkovou osvětou v této oblasti. Kromě vinného baru provozujeme i distribuci, kdy námi dovážená vína dodáváme do špičkových restaurací nejen po Praze. Aktuálně máme v portfoliu prestižní vinařství nejen z Rakouska, ale i Maďarska a Slovinska. Máme mladý tým, který je aktivní v oblasti vína. Snažíme se neustále vzdělávat (hlavně prostřednictvím návštěv vinařů, semináři, atd) a rozšiřovat nabídku o další zajímavá vinařství z území Rakouska-Uherska.

Jak vzniknul prostor vinného baru a co zde bylo dříve?

Prostor je součástí historického domu, který byl postaven při rozvoji rezidentní čtvrti Karlína v roce 1905. Už za první republiky bylo v našem prostoru několik obchodů. Po velkých povodních došlo ke kompletní rekonstrukci a v domě zahájila činnost vinotéka s portugalskými víny. Dlouho nevydržela a vystřídalo se tu několik provozů (například svatební salon).

Nabídku do Karlína jsme dostali od majitele domu, který zároveň na Újezdě provozuje kavárnu, kam dodáváme vína. Stěhovali jsme se sem v roce 2012 (VELTLIN byl předtím cca 1,5 roku na Žižkově). Koncept vín s rakousko-uherskou tématikou běží od začátku, a proto se mu přizpůsobila výzdoba. Dominantou je kreslená mapa území habsburské monarchie, z níž jednotlivé fragmenty zdobí ostatní stěny ve formě tapet. Kromě území spojuje vína i způsob jejich „výroby“ který je v souladu s ekologickým zemědělstvím (bio, biodynamika) a zároveň s minimálním zásahem ve sklepě. Taková vína nazýváme přírodní nebo autentická.

Zaujal vás příběh VELTLINU? Zajděte si na skleničku autentického vína nebo si prostor pronajměte pro různé eventy - tiskovku, workshop, firemní akci či komentovanou degustaci. Podívejte se na naší nabídku konferenčních prostor

Publikováno 24. 7. 2017
Zajímavé informace o prostorech 1x za měsíc ve vaší schránce